én, a migrén és a hisztamin

kb. 17 évig voltam … most már ki merem jelenteni múlt időben … migrénes, és ebből kb. 7 évig minden hajnalban migrénre ébredtem, és szinte egész nap a gyógyszer ellenére is szenvedtem.
„Tiszta napom „ talán 3-4 volt ez idő alatt.

Sokféle allergiám van, így egy ismételt vizsgálatkor,  vérvétel alapján derült ki, hogy hisztamin  „allergiám” is van, hivatalos néven hisztamin intolerancia. (korábban is voltak vérvételek, de akkor nem "kerestek" rá erre, hogy most miért? nem kersem az okát, de szerencsére kiderült)
Mikor kérdeztem az allergológus szakorvost, hogy mit jelent ez, mondta nem kell ezzel foglalkozni.
Kérdeztem a háziorvost, Ő is ezt válaszolta. (azóta több orvosi vizsgálaton voltam, különböző rendelőkben, és amikor említem ezt, akkor nekem kellett elmagyarázni, orvosoknak, gyógyszerészeknek hogy mi is ez. Lehet, hogy csak engem vesznek ilyenek körül?)

Nem hagyott nyugodni a dolog és el kezdtem kutakodni a dolog után.

Hisztamin intolerancia
A hisztamin részben szervezetünkben termelődik részben élelmiszerekkel kerül be. Ezt enzim, a diamino-oxidáz bontja le. Akinél ez az enzim csökkent mértékben termelődik, hisztaminban gazdag étel fogyasztása után allergiaszerű tünetek lépnek fel. ( migrén, kiütések, viszketés, hányás, hasmenés, hasi fájdalom.)
Mo.-on magán intézetben létezik erre külön vizsgálat … A vizsgálat eredményeként szakértői diagnózis birtokában, lehetőség van az igazolt enzim alulműködés kezelésére. Ebben az esetben szakorvosunk diamino-oxidáz tartalmú tabletta szedését írhatja elő...

2 fontos információt találtam:
*a hisztamin lerakódik és halmozódik (sem főzéssel, sem hűtéssel nem alakul át)…  „méregtelenítéssel” feltehetően távozik a szervezetből … egy saját készítésű ételt, ha kb. 1 órán belül nem rakunk hűtőbe, hisztamin képződik benne.
*műtét előtt altatásnál feltétlen szólni kell, mert előtte speciális gyógyszert kell kapni, egyébként a műtét sikerül, de belehal a beteg. (milyen jó, hogy kézműtétemkor nem altattak, akkor még nem tudtam ezt!)

Tehát gondoltam, saját kezembe veszem a dolgot …
Mivel allergiáim vannak, így egész évben szedek allergia ellen gyógyszert, így ezt ajánlom, de ez még nem oldja meg a gondot.

méregtelenítés (orvosi javaslat alapján)
lé böjtre készülni kell lelkileg és étrendileg is....az azt megelőző napokban csökkenteni kell az étel mennyiségét....
a kétnapos kúra úgy áll össze:
0. nap este
* este már nem vacsorázol, és megiszod az alábbi keveréket:
fél liter vízbe feloldasz 1 evőkanál keserűsót... (ha bírod langyos víz, de nem fontos) és megiszod, ha nem is egyszerre, de kétszerre.
 1. nap
* reggel ez már valószínű meghajt....és újabb fél liter keveréket iszol....
 napközben enni semmit nem lehet, inni teát, ízesítve, cukrozva lehet, de ne legyen citrom rost benne, illetve saját készítésű friss zöldség és gyümölcsleveket, szintén rost nélkül, illetve lehet szénsavmentes ásványvizet….sokat kell inni ezekből, amennyit csak bírsz, így nem leszel éhes.
* este újabb fél liter keverék...
2. nap
* reggel fél liter keverék...este fél liter keverék....közte szintén csak rostmentes italok
* este újabb fél liter keverék...
minimális mozgás, sok pihenés e 2 napban ... amikor én éhes voltam lefeküdtem aludni.
 3. nap
vélhetően már nincs hasmenés....és apránként kell visszaszokni a normál étrendhez....eleinte párolt zöldség, főtt  hús, saláták … 1-2 nap ... ezt követően már lehet a normál étkezés .

ez elegendő  ahhoz, hogy  „teljesen” kitisztuljon az ember.
lehetőség szerint akkor csináljuk, amikor  egyedül  tudunk lenni otthon,  a WC miatt is, meg így nincs kísértés, hogy egyen az ember...

utána eszméletlen jó éreztem magam ...ezt tavasszal és ősszel elég megcsinálni.

A méregtelenítést követően azon a héten már "csak" 2 migrénem volt.

tilos enni tartósított élelmiszert … pl. füstöléssel, savanyítással tartósított élelmiszereket: konzervet, savanyúságot, felvágottakat, szalámikat … és csípős parikát.
Nem ajánlott étteremben enni, mert nem tudjuk mi miből készült, tilos a gyorséttermi étkezés!

vannak olyan ételek is melyek nem tartósítottak, de hisztamint tartalmaznak, (lentebb felsorolom akiket én tudok) , ezeket ki kell tapasztalni … pl. tiltott lenne a sajt, de a tapasztalatom az, hogy a tejből készült sajtból lehet enni.

ha mégis ettél ilyen tartalmú ételt, mert kedvenced …( természetesen csak keveset ehetsz belőle) másnap csak olyan ételeket egyél, amelyekről biztosan tudod, hogy nem tartalmaz hisztamint … illetve fontos a rendszeres széklet, hogy ne tudjon raktározódni a szervezetben a hisztamin .

élelmiszerek amelyek tartalmaznak hisztamintki kell hagyni az étkezésből, illetve ki kell próbálni, hogy miből mennyit tudsz elviselni komolyabb tünetek nélkül, de ne feledjük, a tárolás idejével arányosan nő a hisztamin tartalom is! …a lista a teljesség igénye nélkül:

*élelmiszerek, melyek tartalmaznak élelmiszer adalékot tartarazin, mesterséges élelmiszer színezéket, tartósítószereket ( benzoesav, szulfit, BHA, BHT) konzervek, "zacskós" levesek, kész ételek, ropi/perec ...
* baromfi hús, hal, minden tengeri hal, (tenger gyümölcseiben ugyan nincs túl sok hisztamin, ám jelentősen megkönnyítik a szervezetben a hisztamin raktározódását), tojás, csirke, fermentált élelmiszerek ( szalámi, löncshús, kolbász, felvágottak )
* gyümölcsök / zöldségek:  narancs, grapefruit, citrom, lime, cseresznye, eper, málna. áfonya( minden bogyós), ananász, avokádó, banán, sárgabarack, mazsola, ribizli, szilva, spenót, paradicsom
*egyebek: fermentált szója termékek, minden fermentált termék, tea, gyümölcstea, csokoládé, kakaó, cola, alkohol, ecet, savanyított termékek, mustár, napraforgó mag, diók, mogyorók
*fűszerek:  fahéj, chili, ánizs, szegfűszeg, szerecsendió, curry por, csípős paprika, mustár, ketchup, szójaszósz
* esetleg élesztővel készült kenyerek, sütemények, nekem ezekkel nincs gondom, igaz én magam sütöm a kenyeret, vagy bio, rozsos, korpás  terméket vásárolok.
* Alkohol, különösen a vörösbor, sör és a pezsgő

Mit ehetünk? Minden friss húst, kivéve a csirkét, minden zöldséget, ami nem szerepel a listán,: gyökérzöldségek, burgonya, cékla, bab, borsó, gabonaféléket: rizs, gyümölcsök - alma, őszibarack …
Igen tudom, hogy alig marad amit ehetünk, de megéri! Én gyakorlatilag migrén mentes vagyok 1 éve. ( 3-4 migrénem volt „csak”, amikor tiltott élelmiszert ettem, pl. halászlevet, csípős paprikát…)

ez csak egy „kivonat” a hisztaminról a teljesség igénye nélkül, hátha tudok segíteni ezzel,  hogy ne legyen többet migréned

 fájdalom mentes életet kívánok!


szerencsére egyre több cikk jelenik meg a hisztamin intoleranciával kapcsolatban,
csak azt nem értem az én orvosaimhoz, gyógyszerészeimhez, hogy nem jutank el ezek az információk?!

ha bővebben is szeretnél olvasni róla:

infomed

élelmiszer intolarencia

házipatika

Antal Vali






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése